تبلیغات
Apple OS X - 10 روش برای خرج كردن پول اپل

Apple OS X
 

محل درج آگهی و تبلیغات
 
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 26 تیر 1390 توسط مجید

جالب و دیدنی: 10 روش برای خرج كردن پول اپل
با تخمین‌های محافظه‌كارانه (و فرض رشد صفر درصد) اپل تا سال 2015 در حدود 300 میلیارد دلار پول در اختیار خواهد داشت. پیش‌بینی می‌شود این ابرنواختر درخشان Cupertino سال 2011 را با 81 میلیارد دلار و سال 2012 را با 120 میلیارد پول نقد به پایان برساند (بدون در نظر گرفتن سرمایه‌های غیرنقدی). متخصصین بر این عقیده‌اند كه رقم دارایی مالی اپل تا سال 2013 به 170 میلیارد دلار، سال 2014 به 230 میلیارد دلار و تا سال 2015 به 300 میلیارد دلار خواهد رسید. این مقدار پول حتی برای شاه میداس (پادشاهی كه در افسانه‌ها با لمس هر چیزی آن را به طلا تبدیل می‌كرد و در نهایت همین سرنوشت را برای دخترش رقم زد) نیز باعث افتخار خواهد بود.اما واقعا یك نفر با 300000000000 دلار چه كاری می‌تواند انجام دهد؟ شما می‌توانید آن را در یك حساب سپرده با سود بالا قرار داده و سالی 2 میلیارد دلار به‌دست آورید، اما این‌كار هیچ لذت و تفریحی نخواهد داشت. نه، اپل با ثروت كلان خود می‌تواند كارهای هیجان‌انگیزتری را انجام دهد. ما در این مقاله به بررسی تعدادی از این موارد خواهیم پرداخت كه شاید با اتفاقات و روال واقعی آینده تفاوت داشته باشند، اما ذهن همه ما را وسوسه می‌كنند.

1 – خرید مایكروسافت و تعطیل كردن آن
تنها با پرداخت 200 میلیارد دلار (!؟) اپل می‌تواند تمام سهام مایكروسافت را خریداری، استیو جابز را به‌عنوان CEO این شركت منصوب و سپس فرآیند تخلیه، نابودسازی و تعطیل كردن بزرگ‌ترین رقیب خود و همچنین بزرگ‌ترین شركت نرم‌افزاری جهان را آغاز كند.البته این كار در صورتی امكان‌پذیر خواهد بود كه سرمایه بازاری مایكروسافت در سطح قابل توجه و چشمگیر 50 میلیارد دلاری فعلی باقی بماند.

2 – تامین غذای همه مردم آمریكا برای یك‌سال
در سال 2009، یك خانواده متوسط آمریكایی نزدیك به 3000 دلار برای خرید خواربار پرداخت می‌كرد. در حال حاضر نزدیك به 110 میلیون خانوار در ایالات متحده ساكن هستند كه با ضرب آن در عدد 3000 تقریبا به همان رقم 300 میلیارد دلار خواهیم رسید. بله، اپل می‌تواند تمام آذوقه تمام ساكنان آمریكا را برای مدت یك‌سال تامین كند.

3 – خرید AT&T و ارایه اتصال 3G رایگان
با داشتن 300 میلیارد دلار پول نقد، اپل می‌تواند شركت AT&T را به‌طور كامل خریداری كرده و سپس دسترسی رایگان 3G را به تمام دارندگان دستگاه‌های آی‌فون و آی‌پد در ایالات متحده عرضه كند. البته درباره سطح انتقال داده‌ مجاز از نظر اپل تنها می‌توان حدس زد، اما این مقدار به احتمال زیاد بسیار بهتر از چیزی خواهد بود كه AT&T در حال حاضر عرضه می‌كند.متاسفانه AT&T در خارج از آمریكا حضور بسیار كم‌رنگی دارد و اپل نیز پول كافی برای ارایه همین سرویس در سراسر دنیا را در اختیار نخواهد داشت.

4 – پرداخت شهریه تمام دانشجویان كالج‌های آمریكا برای مدت سه سال
نزدیك به 14 میلیون دانشجو در كالج‌ها یا دانشگاه‌های آمریكا مشغول به تحصیل هستند و متوسط شهریه هر یك از این افراد برای یك سال معادل 7000 دلار خواهد بود. به این ترتیب، سالانه در مجموع 98 میلیارد دلار شهریه از دانشجویان دریافت می‌شود. بنابراین اپل به‌راحتی می‌تواند همه این دانشجویان را برای مدت سه سال از نگرانی پرداخت شهریه‌هایشان راحت كند.در واقع اپل همچنین می‌تواند چند ساختمان و بنیاد خیریه را خریداری و سپس آذوقه و محل اسكان دانشجویان كم‌بضاعت را برای سال‌ها تامین كند.

5 – خرید یك جزیره گرمسیری و انتقال تاسیسات Cupertino به آن
با پرداخت 75 میلیون دلار، اپل می‌تواند جزیره 265 جریبی Caye Chapel در كارائیب را خریداری كند (هر جریب نزدیك به 4046 متر مربع است). این جزیره كه از سال 2002 به یك تفرجگاه تبدیل شده، از یك زمین گلف با 18 سوراخ، یك گردشگاه ساحلی زیبا و البته باند فرودگاه اختصاصی برخوردار است.تنها مشكل این است كه محل سكونت تنها برای 36 نفر در جزیره مذكور پیش‌بینی شده، در حالی كه تاسیسات Cupertino اپل هزاران نفر پرسنل دارد. خوشبختانه 75 میلیون دلار تنها یك چهار هزارم ثروت 300 میلیارد دلاری اپل است. بنابراین اپل می‌تواند 4000 جزیره كارائیبی را خریداری كند.

6 – خرید یك ناوگان از ناوهای هواپیمابر و ایجاد یك كشور قدرتمند مستقل
به همین ترتیب، اپل می‌تواند یك ناوگان از ناوهای هواپیمابر را خریداری كند كه به‌طور غیرمنتظره‌ای ارزان هستند (نزدیك به 10 میلیارد دلار). شاید تعجب كنید اما هر یك از این ناوها در بازار دست دوم با قیمتی نزدیك به تنها 10 میلیون دلار عرضه می‌شوند، هر چند كه این رقم برای ناوهای فاقد موتور است. سپس اپل می‌تواند به آب‌های بین‌المللی رفته و كشور مستقل خود را رسما معرفی كند. برای آن دسته از افرادی كه تصور می‌كنند استیو جابز شایسته عنوان بهتری نسبت به CEO است، شاید عبارت سلطان قابل قبول باشد.

البته پادشاه یك ناوگان از ناوهای هواپیمابر بدون در اختیار داشتن هواپیما چه كاری می‌تواند انجام دهد؟ اپل تنها با پرداخت چند میلیون دلار می‌تواند یك بویینگ 737 را برای جابه‌جایی كاركنان به هر نقطه دیگری خریداری كند. هواپیمای شكاری F-14 Tomcat نیز تنها 38 میلیون دلار قیمت دارد. تصورش را بكنید كه استیو جابز به تماشای پرواز هواپیماهای جنگی خود بنشیند. البته شما می‌توانید یك زیردریایی اتمی را نیز به این مجموعه اضافه كنید. به این ترتیب اگر بیل گیتس هم به فكر خرید ناوگان مشابهی بیفتد، اپل می‌تواند به‌سرعت به چنین رقابتی پایان دهد.به نظر می‌رسد كم‌كم متوجه می‌شوید كه 300 میلیارد دلار، چقدر پول است.

7 – پرداخت تمام بدهی‌های كشورهای آفریقایی
رقم «بدهی‌های جهان سوم» یعنی بدهی غیرقابل پرداختی كه توسط كشورهای در حال توسعه آفریقایی در طول 50 سال گذشته به‌وجود آمده، یك سو تفاهم ناخوشایند را به همراه دارد. ما غالبا تصور می‌كنیم كه مبلغ بدهی دولت‌های حاكم بر كشورهای در حال توسعه آفریقایی معادل میلیاردها یا حتی تریلیون‌ها دلار است. با این‌حال، در واقع بدهی كل قاره آفریقا با نزدیك به 1 میلیارد نفر ساكنین خود كه به 54 كشور تعلق دارند، تنها معادل 220 میلیارد دلار است.در سال 2015، اپل می‌تواند تمام پدهی قاره آفریقا را پرداخت كرده و هنوز پول كافی برای ریشه‌كن سازی ایدز در سراسر جهان را در اختیار داشته باشد.

8 – مهاجرت به فضا یا خرید كره ماه
در حالی كه به سختی می‌توان هزینه مهاجرت به فضا را محاسبه كرد، اما اپل بدون تردید پول كافی برای كمك به ناسا یا آژانس فضایی اروپا و یا تجاری‌سازی سفرهای فضایی را در اختیار دارد. شما از همین حالا می‌توانید عناوینی مانندiSpace، iNtergalactic و البته نام مورد علاقه خیلی‌ها یعنی iMoon را در ذهن خود مجسم كنید. یك جریب از سطح ماه تقریبا 20 دلار قیمت دارد و كل سطح این كره تنها 9,4 میلیارد جریب است. به این ترتیب، اپل تنها با پرداخت 188 میلیارد دلار می‌تواند كره ماه را بخرد.اما استیو جابز با این جرم آسمانی چه كاری می‌تواند انجام دهد؟ شما دقیقا نمی‌توانید بر آن حكومت كنید. تغییر شكل این كره نیز نه تنها به سال‌ها زمان، بلكه به فناوری نیاز خواهد داشت كه حتی اپل نیز آن را در اختیار ندارد. شاید اپل بتواند روی كره ماه به جست‌وجوی معادن ارزشمند بپردازد. فكرش را بكنید، نسل بعدی آی‌پد كه از صخره‌های ماه ساخته شده می‌تواند بسیار جذاب باشد. اما واقعا تنها گزینه منطقی (!؟)، حكاكی و برش ماه به‌صورت یك سیب عظیم در آسمان است. تصور كنید كه هر شب یك سیب سفید روشن و درخشان با پهنای 2000 مایل را در آسمان ببینید كه در آسمان آویزان شده است. چنین ایده‌ای می‌تواند اشك شوق را به چشماناستیو جابز بیاورد.

9 – خرید تمام عناوین موسیقی و عرضه موسیقی رایگان
اپل تنها با پرداخت چند میلیارد دلار و خرید تمام عناوین مهم در حوزه موسیقی، می‌تواند مفهوم سرقت موسیقی را برای همیشه از بین برده و باعث تعطیلی RIAA شود. این شركت با پول نقد خود می‌تواند چهار شركت عظیم سونی، EMI، Warner و Universal را خریداری كرده و موسیقی رایگان (یا تقریبا رایگان) را در اختیار همه قرار دهد. با حذف فرآیند آشفته انتشار عناوین موسیقی، كه بدون تردید اپل این كار را با متمركز كردن صنعت موسیقی روی iTunes انجام می‌دهد، هنرمندان نیز پول بیشتری به‌دست خواهند آورد.

10 – خرید سریع‌ترین سوپركامپیوتر جهان و ایجاد iWorld
وقتی ما درباره نقشه Cray برای ایجاد یك سوپركامپیوتر 300 كابینتی با 7200 سرور و 57600 پردازنده صحبت می‌كنیم كه می‌تواند عملكردی معادل 35 پتافلاپس را فراهم كند، بسیاری از شما به این فكر می‌افتید كه از چنین كامپیوتری می‌توان برای ایجاد واقعی‌ترین دنیای مجازی كه تاكنون وجود داشته است، استفاده كرد. اپل با خرید چنین سوپركامپیوتری می‌تواند iWorld را ایجاد كند، یك دنیای موازی بی‌نقص در كنار جهانی كه در آن زندگی می‌كنیم. شما می‌توانید فیلم ماتریكس را در ذهن خود مجسم كنید، اما به‌جای سلاح‌ها باید آی‌پد بگذارید.

به‌طور غیرمنتظره‌ای، عملكرد سوپركامپیوترها بسیار ارزان‌تر از چیزی است كه تصور می‌كنید. در واقع قدرتمندترین كامپیوتر جهان یعنی Tianhe-1A تنها 88 میلیون دلار برای ساخت هزینه داشته و سالانه 20 میلیون دلار برای ادامه كار هزینه در بر داشته است. تردیدی نیست كه هیولای مورد نظر ما یعنی Cray XK6 قیمت بسیار بالایی خواهد داشت و توسعه یك بازی با قابلیت تصاحب جایگاه World of Warcraft نیز چندان آسان نخواهد بود، اما 300 میلیارد دلار پول واقعا می‌تواند تمام نیازهای چنین پروژه‌ای را برآورده سازد.

منبع: Extremetech
طبقه بندی: خبرها، 
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک